Pouštní zvířata a jejich adaptace na životní podmínky

6 měsíci ago evolved.cz Komentáře nejsou povolené u textu s názvem Pouštní zvířata a jejich adaptace na životní podmínky


Člověk dokáže bez vody přežít pouze několik dní. Člověk tedy nedokáže  https://www.amoresperros.cz/zit-bez-vody-nektera-zvirata-to-dokazou-i-roky. Tyto zajímavé druhy zvířat se dokázaly na nejsušší místa planety adaptovat mnohem lépe, než lidé. Většina pouštních zvířat se adaptovala a naučila se, jak ze svého okolí a různých zdrojů vyzískat i tu poslední kapičku vody. Ale také to, jak vodu ve svém těle co nejvíce udržet. Velká skupina zvířat, která žijí na pouštích, se naučila, jak ztráty vody z těla, jako je třeba vylučování, nebo pocení, co nejvíce snížit na minimum.

zvíře


Tarbíkomyš


Například v pouštních oblastech Severní Ameriky a Mexika žije drobný hlodavec tarbíkomyš. Tento živočich sbírá semena a rostliny, ze kterých potom žije po většinu roku. Semena, která tarbíkomyš sbírá, mají vysoký obsah sacharidu, který tomuto živočichu dodává energii a takzvanou metabolickou vodu, která v těle hlodavce vzniká biochemickými reakcemi. Je to podobné, jako když si například velbloudi ukládají v hrbech ne vodu, ale tuk. Z každého gramu spáleného tuku totiž zvíře získá 1,12 mililitrů vody. Mimoto to si tyto tarbíkomyši vyvinuly další způsoby, jak zabránit úniku vody z jejich těla:


ü  Například jim zcela jim chybí slinné žlázy.

ü  Mají dlouhý a složitý průchod z plic k čumáku, který má za funkci, že vodní pára, která je obsažena v dechu hlodavce, cestou v průchodu kondenzuje na sliznici, a takto voda z výdechu zůstává v těle živočicha.

ü  Vylučuje jen minimálně, a navíc je moč tarbíkomyši ve formě pasty.

kočka


Kočka pouštní


V Severní Africe a jihozápadní Asii žije kočka pouštní. Tento úžasný tvor získává veškerou vodu, kterou potřebuje, ze žrádla. To znamená z drobných živočichů, kterými se živí, jako jsou:

trnitý drak


ü  hlodavci

ü  plazi

ü  ptáci

ü  a jiné drobné tvory

Pouštní zvířata a jejich adaptace na životní podmínky
4.4 (88%)5